Страхітлива містика: чому вона така приваблива?

Прогулянка кладовищем чи похід у церкву — майже те саме, що перегляд містичного фільму. Щороку кінематографісти пропонують нам черговий переказ давно відомої історії про боротьбу людства з вампірами, кохання між красунею та чудовиськом або апокаліптичне пришестя Христа. В сюжеті солодких «Сутінків» по суті лежить та сама історія, що й в драмі про Дракулу. Але чого ми знову і знову хочемо почути ці казочки? Для чого нам відчуття містичного? Розібратися в цьому нам допоможуть експерти!

Нащо нам містика?

«Мистика — это нечто такое, что сопровождает нас каждый день, но не доступно обычному взгляду. Это нечто загадочное, то, что человек не может объяснить рационально. Так исторически сложилось, что человек склонен «украшать» необъяснимое, добавлять либо чересчур позитивные, либо чересчур негативные качества — зависит от ситуации. Именно поэтому мистические темы уже столько веков привлекают наиболее романтических деятелей искусства. Я — одна из них», — коментує Олена Кривов'яз, фронтвумен гурту «I Miss My Death».


«Совершенно не согласна, что мистика это только «замогильное, — продовжує співачка. — «Замогильное» это только небольшая часть человеческих домыслов, и не всегда негативных (такие уж они, романтики)))».

Втім, містика — це лише частина внутрішнього світу та творчості Олени. Дівчина закликає не обмежуватися, адже світ багатий на різноманіття.

Своєю думкою також поділилась Тетяна Адамус, гід по наймістичніших місцях Києва та дослідниця українського відьомства.

Ще у студентські роки Тетяна почала вивчати історію судових справ, пов’язаних з чаклунством в Україні. Це визначило її подальшу кар’єру. В моторошних фактах з життя реальних відьом Адамус бачить чимало романтики.

«Містика — це духовна потреба людини. Церква та наука не завжди можуть її задовольнити», — вважає Тетяна.

На думку містичного історика, сучасники розчарувалися в науці, бо вона все ж не змогла дати відповіді на безліч питань. Стрімкий розвиток технологій не врятував людство від епідемій. Чимало людей намагається взяти під контроль своє майбутнє, вдаючись для цього до різних містичних практик.

Але чому еволюція не відняла у нас потребу в духовності?

Містична психологія

З грецької «містика» перекладається, як «загадковий»/«таємний». Це — зв’язок з потойбічними силами/божественним світом. Тож, релігія — значна частина містичного світу. Відтак містика є духовністю. Проте, для чого в нашу генетичну програму закладена духовність?

Як показало дослідження, приблизно третина населення США вірить у вплив думок на події майбутнього. 40% не сумнівається в існуванні привидів і 20% вірить у реальність спіритичних сеансів. Як привиди, так і магія думок не доведені наукою. Втім, сучасні люди все ще схильні більше довіряти прикметам, ніж прогнозу синоптиків чи новим науковим розробкам.

На думку вчених, духовність — головний фактор, який перетворив нас на людей. Саме духовність штовхає людство до справжньої еволюції. Але не слід плутати цей містичний потяг з кар’єризмом. У чому ж полягає різниця?

Кар’єризм будується суто на матеріальному підґрунті. Його головною метою є здобуття влади та збільшення власних фінансових можливостей. Заради цього людина вдається до будь-яких методів, які дуже часто переступають межу моральних норм. Тож, аби здобути бажані матеріальні ресурси, людина придушує в собі духовність. Крім того, вона змушена підлаштовуватися під існуючі реалії — вподобання керівництва, смаки клієнтів, настрій колег, тренди часу. Але ця гонитва непомітно і суттєво спустошує людину. Духовність є нашим головним наповнювачем, без неї людина втрачає свій зміст.

Через це побічним ефектом кар’єризму стають численні психосоматичні хвороби, хронічна втома та стреси. Все це намагаються пояснити високою професійною завантаженістю, але справжня причина — відчуття пустоти в душі.

На відміну від матеріалістів, містики намагаються створити власні тренди, а не підлаштовуватися під існуючі. Їхньою метою є саморозвиток, який перетворює людину на творця власної реальності. У професійній сфері це призводить до інноваційної діяльності. Тож, саме містики, а не матеріалісти винайшли колесо, водопровід, інтернет та інші елементи цивілізації. Це пояснюється тим, що містики будують у своїх мріях нові світи та шукають способи втілення цих ідей. Водночас час матеріалісти заперечують новаторство, бо концентруються на практичному підлаштовуванні до реалій. Такі люди схильні удосконалювати знання про вже відоме, їх не цікавлять ще нематеріалізовані нові ідеї. В їхньому розумінні безглуздям є все те, що не можна помацати.

Але концепція матеріальності є шляхом деградації. Людство, перед яким увесь час постають нові виклики, мусить рухатися до прогресу. Пошуки розв’язання чергових проблем у певний момент спонукають зазирнути за межі реального, туди, де мешкає містичне. Тому віра у відьом, вампірів чи бога залишається сильнішою за наукові відкриття.

Тож, містичні схильності людей не слід пригнічувати, кожен з нас має розвивати їх у собі. Таким чином досягається гармонія особистості, яка дарує відчуття щастя.

Мрійте і втілюйте свої містичні фантазії!


Автор: Юлія Мостова

Комментарии

Популярные сообщения из этого блога

Без кого мы остались: необычные вымершие животные

Живая природа: чем растения похожи на людей?

Юпитер: загадки потухшего Солнца