Український Хелловін: старовинні традиції та сучасні обряди + круті фото та відео



Бу! Що ви знаєте про Хелловін? 👻 Ірландське язичницьке свято зі «світильником Джека»? 🎃 Та невже! Запевняємо вас, ви нічого не знаєте про це свято і ніколи не святкували його по-справжньому круто. Тож, ми 🧛🏻‍♀️🧟‍♂️ розкажемо вам всю правду! Чому Хелловін не Савань? Як чума вплинула на дивакувате свято? До чого тут слов’яни? Як влаштувати круту вечірку до найстрахітливішого свято року?!

Чорна смерть та Вечір Всіх Святих
Як зазначають історики, кельтське свято Савань, розповсюджене на всіх британських островах, не має жодного зв’язку з Потойбіччям. Це лише типове сільськогосподарське свято, присвячене закриттю сезону збору врожаїв. Разом з тим, Савань припадає на 31-е жовтня, з приходом християнства ця дата стала передоднем Дня усіх святих. Поєднання язичницьких традицій з християнськими віруваннями надало деяким святам надприродних рис.
В ХІ сторіччі церква почала активно боротися з язичницькими традиціями, від яких людство не змогло відмовитися навіть під тиском нової релігії. Так Савань та інші стародавні свята стали називати демонічними, хоча під час Саваня люди раділи зібраним яблукам, а не Сатані, про якого навіть не всі знали. Тож, байки, які розповсюджували церковні прибічники, сприяли появі Хелловіну.


До речі, назва «Хелловін» є шотландською версією скорочення від «All Hallows Even» (англ.: Вечір усіх святих). Вперше це слово зустрічається у записах ХVІ сторіччя. Так у давній Шотландії називали вечір напередодні Дня усіх святих, тобто — 31-е жовтня.
Слід зазначити, що 2-го листопада церква відзначає День всіх праведних померлих. Через деякий час після введення цієї пам’ятної дати було вирішено зробити 31-е жовтня днем пам’яті мучеників Пекла. Щоб там їм більше допікало, ввечері люди стукали по сковорідках та горщиках. В цей вечір також переказували байки про мертвих грішників. Так з’явився День мертвих. Щоправда, церква не визнала це свято, але його продовжували відзначати селяни, здебільшого ірландці.
У ХVІ ст. закріпилась ще одна традиція 31-я жовтня. Її започаткували жебраки, які ходили по хатах та випрошували їжу або гроші. Трохи згодом її перейняли інші люди. Дорослі та діти натягали маски з тканини та випрошували солодощі в обмін на якісь розваги.
Хоча, зовсім не пам’ять про грішників чи шанування гарбузів є сутністю Хелловіну. Все вищеперелічене лише склало передумови для появи цього свята. Його причиною стала «Чорна смерть».


Чимало істориків вважає, що сучасна сутність Хелловіну, його естетика та традиції з’явилися у Франції ХІVV століть. Тоді Європу спустошувала чума. Народ став більш забобонним. На тлі нещасть чимало людей зневірилися в церкві та згадали про язичницькі ритуали. Кількість чаклунів та відьом почала стрімко рости. В той же час церква винуватила в епідемії чуми саме відьом.


Така атмосфера примусила людей все сильніше замислюватися над життям та Потойбіччям. Це залишило помітний відбиток у мистецтві.
Так, у Франції з’явилися незвичайні театральні вистави про долю та життя після смерті. Головним персонажем була сама Смерть. Спектаклі отримали назву «Танці жахів» та доволі швидко набули шаленої популярності. У Франції вони проходили щорічно 1-го листопада. Трохи згодом аналогічні дійства з’явилися в Ірландії, але проводили їх 31-го жовтня.
Новий етап розвитку «Танці жахів» отримали вже у Північній Америці. Поєднання французьких та ірландських культур, в тому числі в сім’ях, принесло традицію маскарадів на 31-е жовтня. При цьому героями свята слугували персонажі Потойбіччя.
Згодом до франко-ірландської суміші долучилися англійці. Саме вони вважаються авторами традиції «Trick or treat?» (англ.: «Неприємність або гостинець»). Батьками такого дивакуватого колядування є англіканці. У ХVІІ столітті католики, які потерпали від переслідувань з боку англіканців, вирішили підірвати короля та всіх можновладців. Проте, змовникам не вдалось втілити свій план. 5-го листопада 1605-го року стратили їхнього ватажка — Гая Фокса. Ця подія стала таким великим святом, що багатьом не вистачило ані пива, ані закуски. В пошуках першого і другого люди стали ходити по сусідах. Частування вони випрошували жартівливою погрозою: «Trick or treat?». Це колядування стало частиною американського Хелловіну.
Щоправда, в Америці Хелловін святкували здебільшого в окремих етнічних громадах. У ХVІІІ та ХІХ сторіччях він не користувався значною популярністю. Розповсюдження цього свята прийшлося на початок ХХ століття. Проте, ще довгий час пуритани Нової Англії його не схвалювали.


Перші популяризатори Хелловіну сприймали свято, як кельтське, тому вирішили привнести в нього щось незвичайне з друїдської культури. Цим елементом став так званий «світильник Джека».


Стародавні друїди вирізали елементи обличчя на ріпі до свята збору врожаю. Американці вирішили використати гарбуз, який є дешевим та податливішим матеріалом.
Вже у 50-х роках Хелловін активно святкували по всіх США. Згодом, під впливом популярної американської культури, Хелловін розповсюдився у різних країнах світу.
В Україні Хелловін почав набувати широкої популярності лише в останні роки. Довго суспільство не сприймало його через релігійні та політичні упередження. Крім того, лише нещодавно в магазинах почали продавати хелловінську атрибутику у відносно достатньому асортименті за доступними цінами. Все більшої популярності набуває Зомбі-парад в Києві.


Проте, ще залишаються люди, які не приймають Хелловін, намагаючись захистити свою національну ідентичність. Але, наскільки це виправдано?

Як слов’яни гуляли на Хелловін?
Саме з 31-го жовтня на 1-ше листопада наші предки святкували Велесову ніч. В цей час творець землі, світла та Сонця Білобог передає коло року покровителю зими, холоду, темряви, снів та ворожіння Чорнобогу. В цю ніч відкривалися ворота світу мертвих. Духи померлих отримували змогу повернутися до світу живих і бродити по ньому аж до світанку.
Щоб пращури знайшли нащадків, у вікнах залишали запалену свічку замість маяка. У Велесову ніч живі згадували своїх родичів, які покинули цей світ. Вся сім’я збиралася за святковим столом та не забувала залишити частування для духів. У привидів просили забрати всі негоди та дозволити довго жити.
Крім того, Велесова ніч була часом неймовірної енергії та найкращим періодом для ворожінь. Щоб очистити душу, люди ходили по розпеченому вугіллі та стрибали через вогнище. Проте, найголовнішою метою слугував пошук та знищення демонів у власній підсвідомості.
2-е листопада називали Днем Мари — дружини Чорнобога, матері Чорта та Богині смерті...


Тож, американський Хелловін має тісний зв’язок зі слов’янською ніччю Велеса. Власне, відривайтесь і не бійтесь за свою ідентичність! 🥳

Круті ідеї із закордонних вечірок
В Україні Хелловінська вечірка відрізняється від звичайної здебільшого лише назвою. На подію приходять люди у страхітливих костюмах, замовляють тематичні коктейлі та продовжують нудитися. Апогеєм українського хелловінізму стають павутиння та череп на стінах клубу. Цим веселощам відверто не вистачає фантазії. Тож, як розважаються за кордоном?
Найбільшою популярністю Хелловін користується в США та Канаді. У Сполучених Штатах це свято приносить 2,5 млрд доларів.
Крім шалених парадів та скажених вечірок американці облаштовують незвичайні парки розваг. На території таких закладів з’являються не лише тематичні ляльки та декорації, але й атмосферні атракціони. Жоден Хелловін не проходить без будинку привидів.
Такий атракціон представляє собою моторошний лабіринт з примарами та іншими страхоликами. Реалістичність ляльок та декорацій досягає голлівудського рівня. Щоб відвідувачі не травмувалися у пітьмі лабіринту, по дорозі встановлені знаки, що попереджують про туман та інші перешкоди.



Європа активно експлуатує готичні замки, чим більше людей в ньому померло — тим краще. В старовинних маєтках влаштовують не лише вечірки, а й спіритичні сеанси. Для підігріву настрою напередодні події організатори розповсюджують страшні легенди про місце вечірки. Одне з найбільш відомих святкувань проходить біля німецького Дармштадту в замку Франкенштейна. Щороку туди на святкування Хелловіну прибувають костюмовані люди з різних країн.


Не дивлячись на контрастність культур, Японія не знехтувала страшним західним святом. Найграндіознішний парад з цього приводу проходить в місті Кавасакі. Він приваблює неймовірну кількість людей та через це паралізує життєдіяльність міста.

Тож, нехай буде більше класних свят, і не важливо, хто їх придумав! Дозвольте раз у рік вигуляти власних демонів



👿
Автор: Юлія Мостова




#хелловін #велесова_ніч #савань #hellowen

Комментарии

Популярные сообщения из этого блога

Без кого мы остались: необычные вымершие животные

Живая природа: чем растения похожи на людей?

Юпитер: загадки потухшего Солнца